PhDr. R. M. Boušek za okupace

V důsledku politické krize, ale i vlny teroru v pohraničí, ponižujícího zacházení s Čechy cizími mocnostmi, se proměnilo ve všeobecnou nenávist vůči Němcům, a zejména vůči Němcům ve vlastní zemi.

Německá vojska obsazují Tábor
Proto není divu, že pár let po svatbě již dochází mezi manželi, ale i rodiči Rafaela Bouška k prvním politickým neshodám. 
Až do března 1939 město Tábor žilo vlastním tempem, a většina postav našeho příběhu stále zůstávala na svých pozicích a nebyla nikterak omezována. To se změnilo v mrazivé noci z 15. na 16. března, kdy do Tábora po písecké silnici dorazila německá armáda.

Školství představovalo jednu z oblastí života v Protektorátu, kterou chtěli nacisté ovládnout a s její pomocí následně na našem území vychovat osoby smýšlející „říšsky“.

Školy se nacházely pod velkým tlakem, a již v září 1939 byl vydán oběžník, na základě rozhodnutí protektora, který nařizoval ze škol okamžitě odstranit všechny obrazy s legionářskými nebo
prvorepublikovými prvky, či zavřít knihovny. Zavíraly se redakce některých časopisů, které se nehodlaly přizpůsobit „novému pořádku”.

Se stoupajícím tlakem na české školství, se museli všichni učitelé, profesoři, kteří vyučovali dějepis, zeměpis nebo německý jazyk, povinně účastnit přednášek na téma nového dělení Evropy a s novým pojetím dějin a koncepcí výuky.

Německá kontrola nad vzdělávacími ústavy v Táboře vyvrcholila přímím dohledem zemského školního inspektora (Oberschulrata) Gustava Wernera, který měl pod dohledem veškeré dění na protektorátních školách. Gustav Werner pocházel ze Sudet, z českoněmecké rodiny.

Německá armáda na Žižkově náměstí
Werner se od června 1941 pravidelně objevoval na táborském gymnáziu i reálce, a každá jeho návštěva znamenala pronásledování studentů nebo profesorského sboru. Navíc si na školách vytvářel sítě konfidentů, kteří ho ochotně informovali o veškerém dění.

28. září 1941 přilétá do Prahy Reinhard Heydrich, coby nový zastupující říšský protektor, a již svým prvním výnosem z toho dne udal směr, jakým se měl život v Protektorátu ubírat. Byl vyhlášen výjimečný stav a stanné právo, které měly ochromit jakékoliv akce osob, které smýšlely protiněmecky.

Školní rok 1941/1942 byl bohužel posledním rokem které byly tradičně zakončeny maturitou. Proto se můžeme pouze domýšlet, jak tuto dobu vnímal Rafael Boušek. V roce 1940, v časopisu Vesmír, je Rafael Boušek stále uváděn jako doktor přírodních věd.

V Táboře ještě uskuteční pro veřejnost přednášku o hadech, což bylo pravděpodobně jeho poslední vystoupením na veřejnosti. Kolem rodiny Boušků, známých to vlastenců, se začala stahovat, s příchodem nového říšského protektora, neviditelná smyčka perzekucí …

back
next
Sdílet:

TRANSLATOR

SEARCH

Skautské zákony

Skautské zákony