Jak tak nakukuji do svých poznámek (celkem pět sešitů), dávám v plen pár praktických myšlenek coby bývalého skautského vůdce. Třeba je někdo najde alespoň trochu užitečné.
- Měj důvěru ve skauting. Je to víc jak 100 let prokazatelných výsledků - proto se jimi řiď! Snaž se je pochopit a v případě potřeby přijmi i změny.
- Uvědom si svou roli v oddílu a doplňuj si sám své skautské vzdělání. Buď zvědavý, hledej, zkoušej - nečekej na někoho, až ti něco doporučí.
- Měj svůj cíl a zároveň nadhled. Dělej si v průběhu roku poznámky, které použiješ v ročním (půlročním) plánu oddílové činnosti. Tvá činnost pro skauting je neméně významná, tak jako činnost ostatních dětí v tvém oddílu. Ale nezapomínej, že stejně tak důležitých je mnoho dalších věcí v tvém osobním životě.
- Spolupracuj s rodiči a naslouchej jejich různým požadavkům - co očekávají. Nikdy si nestěžuj na dítě před jeho rodiči či naopak. Nikdy před rodiči neznevažuj svůj oddíl. Pár hodin týdně buď na prvním místě coby skautský vůdce, a teprve potom jako rodič. To platí nejen pro tvé dítě v oddílu, ale i ostatní děti.
- Buď profíkem. Nedovol, aby se složitost stala nepřítelem dobrých nápadů. To, že vše děláš dobrovolně, není omluvou, abys dělal mizernou práci, či byl nepřipraven na náhlou situaci. I ta nejkrásnější chvíle s dětmi, se může dílem okamžiku změnit v drama. Potom je pouze na tobě, jak si připravený, a jaké osudové rozhodnutí učiníš během několika příštích vteřin.
- Neodmítej nabídnutou pomoc. Občas ti bude nabídnuta pomoc, může přijít odevšad, a dokonce se ti to nemusí líbit. Přijímej (odmítni) nabídky s elegancí a nezapomeň poděkovat.
- Občas narazíš na zdánlivě neřešitelný problém - požádej o názor zkušenějšího vůdce, konečné rozhodnutí bude stejně na tobě.
- Vyhni se hádkám a neshodám - hledej pravou příčinu. Rozpory i obtíže jsou někdy nevyhnutelné. Pokud je to možné, hledej vždy řešení s co nejmenším oslabením tvé práce s oddílem. Zásady a metody je možné z nějakého důvodu porušit - ale musíš tyto pravidla znát a vědět, kdy je můžeš použít.
- Plň své sliby. Buď realista v tom, co můžeš udělat a naopak, co je nad tvé síly.
- Prováděj pouze činnosti, které jsou vhodné pro daný věk. Dodržuj osobité požadavky pro věkovou hranici dětí: netlač vlčata (světlušky) do aktivit pro starší. Naopak, vyhýbej se se skauty aktivitám pro mladší.
- Děti posuzuj individuálně, na základě jejich snahy. Dej každému dítěti příležitost k osobnímu růstu podle jeho schopností a zájmů.
- Zaměř se na úspěch svých dětí v oddílu. Zdar jedinců je předpokladem pro úspěch celého oddílu.