Nejsou to obvykle náročné problémy - alespoň ne pro nás dospělé. Ale u dětí, pokud řešení nevedou tím správným směrem, mohou vyvolat paniku nebo zděšení.
Znám osvědčenou radu, která mě provázela mými skautskými tábory (tuším, že jich bylo 14), i v každodenním životě. Nikdy nebudeš bezradný, pokud použiješ hlavu! Existují proto tři věci, které je třeba mít na paměti - říká se tomu filozofie přežití.
- Rozhlédněte se kolem sebe
- Použijte to, co máte
- Dělejte to, co umíte!
Dítě nemůže být připraveno na každý "problém", ale dají se na něj velmi dobře připravit. Součástí této přípravy je kolektivní učení (skautská praxe), které probíhá v průběhu celého roku, vč. letního tábora. Stále se mohou před děti objevovat netušené problémy, zvláště pokud se s nimi ještě nesetkaly, ale společně se je učí překonávat.
Jednoduchý příklad pro družinu na výpravě. Náhlá dešťová přeháňka vyvolá otázku, jakým způsobem se usušit - a natáhnou si šňůru na prádlo. Rádce předem uvažoval, proto má sebou šňůru, a ví, které uzly jim umožní natáhnout ji mezi stromy.
Všichni postupovali podle třístupňové filozofie přežití, aniž by si to uvědomili. Začali tam, kde byli (mokré oblečení), používali to, co měli (stromy a lano), a dělali, co uměli (napnuli si šňůru na prádlo).
Proto když stojíte před řešením problému, nebo zvládnutí nějakého úkolu, který leží před vámi, zastavte se a přemýšlejte. Začněte tam, kde jste. Využijte toho, co máte - znalosti, zdroje, nástroje - a udělejte to, co můžete dělat (to znamená, také požádat ostatní o pomoc) a zjistíte, že jste situaci zvládli. Přeji krásné prožití letních prázdnin a dovolených.